top of page

"GÓRKA HITLERA"

  • Zdjęcie autora: dszumska75
    dszumska75
  • 17 wrz 2015
  • 2 minut(y) czytania

Długość trasy: 43,73 km

Nawierzchnia: Mieszana - w połowie asfaltowa, a w połowie leśnie dukty.

Stopień trudności: ** - pod względem ukształtowania terenu, **** - pod względem dystansu = czyli w sumie ***

Mijane miejscowości:

Natolin - Teolin - Wiączyń Dolny - Jordanów - Gałków Duży - Gałków Mały - Zielona Góra - Justynów - Janówka

W Lesie Gałkówek, w sumie jak to często bywa - przez przypadek natknęliśmy się na cmentarz z I wojny światowej. To w miejscu malutkiej czerwonej kreseczki w bok na mapce trasy jest miejsce, które jest przez mieszkańców Gałkówka zwane "Górką Hitlera". To tu spoczywa 500 żołnierzy 24 Pułku Strzelców 6 Dywizji Syberyjskiej z Chabarowska, dowodzonego przez pułkownika Georgija Mandrykę.

Najstarsi mieszkańcy Gałkówka pamiętają czasy, gdy na leśnym kopcu położonym na krawędzi lasu znajdowały się krzyże i nagrobki, także z polskimi napisami – postawiono je w czasach, gdy Polacy zmuszeni byli walczyć przeciw sobie w zaborczych armiach. Niemiecki napis na głazie upamiętniający męstwo poległych wrogów przyczynił się właśnie do przylgnięcia do leśnego wzniesienia przydomku „Górka Hitlera” Niechęć do byłego okupanta, wandalizm i bezmyślność, a także chęć zysku spowodowały, że w latach sześćdziesiątych XX wieku cmentarzysko zostało sprofanowane i zapomniane przez ludzi. Dopiero w ostatnich latach wysiłek ludzi dobrej woli przyczynił się do częściowego odbudowania należnego miejscu pamięci oblicza.

Sybiracy zajmowali pozycję od Bedonia do Gałkowa. Pierwsza linia obrony przebiegała wzdłuż południowej, wschodniej i zachodniej granicy lasu. 29 listopada 1914 r. na Rosjan uderzyły z rejonu Andrespola, Bukowca i Rokicin niemieckie 49 i 59 rezerwowe dywizje piechoty oraz 3 Dywizja Gwardii pod dowództwem generała Reinharda von Scheffera. Zaciekłe walki toczyły się przez cały dzie. Z 24 pułku syberyjskiego pozostało przy życiu kilkunastu żołnierzy.

Historia walk w okolicach Gałkowa w dniach 23-24 listopada 1914 została bardzo ciekawie opisana na stronie: http://www.galkowek.pl/historia-2/i-wojna-swiatowa/ - polecam :)

 
 
 

Comments


  • b-facebook
  • Twitter Round
  • Instagram Black Round

BIAŁY ROWER

bottom of page