top of page
Szukaj

GŁAZY NARZUTOWE

  • Zdjęcie autora: dszumska75
    dszumska75
  • 11 wrz 2015
  • 2 minut(y) czytania

Długość trasy: 21,48 km

Stopień trudności: **

Nawierzchnia: ok.18 km asfaltowa, ok 3 km off road

Opis trasy:

Plichtów - Byszewy - Stare Skoszewy - Głogowiec - Boginia - Borchówka - Grabina - Janów - Natolin

Główną atrakcją dzisiejszej wyprawy były głazy narzutowe, które można spotkać w wielu miejscach gminy Nowosolna. Stanowią one tradycyjny element krajobrazu kulturowego gminy Nowosolna i są bogactwem kultury niematerialnej. Stały się również źródłem miejscowych – regionalnych podań i legend. Jedna z nich tłumaczy mnogość głazów różnej wielkości na tym terenie niezwykłą zdolnością ziemi do „rodzenia kamieni”. W rzeczywistości to proces wymarzania głazów z gruntu odpowiedzialny jest za coroczne pojawianie się nowych, niewielkich głazów na powierzchni ziemi, co faktycznie może nasuwać pewne skojarzenia dotyczące narodzin.

Powszechnie występujące głazy narzutowe (czasem o kilkumetrowym obwodzie) - zwane eratykami, zostały przywleczone na obszar środkowej Polski przez lądolód skandynawski w plejstoceńskiej epoce lodowcowej. Lądolód, nasuwając się na ten obszar od północy, utworzył przed swym czołem pagóry z przetransportowanego materiału. Powstałe w ten sposób formy terenu nazywane są wałami moreny czołowej.

Niektóre mają wartość historyczną, czego dowodem są umieszczone na nich tablice, upamiętniające ważne wydarzenia w regionie.

Eratyki wykorzystywane były i są w naszej gminie przede wszystkim jako materiał budulcowy lub jako element architektury ogrodowej.

Oprócz zabytkowych budowli, w których były one wykorzystywane często spotkać je można nawet w budynkach stawianych w dzisiejszych czasach jako potwierdzenie istniejącego kultu. Głazy te znajdziemy również na starych ewangelickich cmentarzach, gdzie wykorzystywane były jako elementy ogrodzenia (Stary cmentarz w Bogini) lub jako postumenty nagrobkowe (Cmentarz w Wiączyniu Dolnym).

Chociaż na terenie województwa łódzkiego zarejestrowanych jest 10 pomników przyrody nieożywionej jakimi są właśnie eratyki, to na terenie gminy Nowosolna niestety nie znajdziemy ani jednego z nich. Główne miejsca gdzie można spotkać głazy narzutowe w ich naturalnym otoczeniu to Nowe Skoszewy i Byszewy.

 
 
 

Comments


  • b-facebook
  • Twitter Round
  • Instagram Black Round

BIAŁY ROWER

bottom of page