TRZY POWIATY (ŁÓDZKI WSCHODNI, BRZEZIŃSKI I ZGIERSKI)
- dszumska75
- 23 sie 2015
- 2 minut(y) czytania

Długość trasy: 15,42 km
Stopień trudności: *
Nawierzchnia: ok 10 km asfaltowa, ok. 5 km off road
MIjane miejscowości:
1. Byszewy - Nasz cel wyprawy a w zasadzie Majątek Byszewy i klasycystyczny dworek z XIX wieku wraz z przyległym parkiem i stawami. Wybraliśmy się na tę wycieczkę z ciekawości jak wygląda po remoncie (w związku z pożarem w 2009 roku, o którym głośno było w naszej gminie nie tylko za sprawą przejeżdzających wozów strażackich). Mieliśmy nadzieję, że przy okazji remontu dworku również poddworny park zostanie uporządkowany. Ale niestety, piękne zielone urozmaicone tereny ze stawami, bagnami, łąkami i starymi drzewami niczym się nie wyróżniają od lasów, których w naszej gminie jest bez liku. A szkoda... bo natura naprawdę hojnie obdarzyła ten region w nietuzinkowe okazy przyrody, o które można by zadbać i je odpowiednio wyeksponować, wtapiając pewne nieodzowne elementy cywilizacji w łono natury. Zdjęcia z tej wyprawy są do obejrzenia w zakładce Nowosolna w Obiektywie. Po zwiedzeniu parku, obejrzeniu dębu Jarosław oraz kamiennej obory z XIX w ruszyliśmy w stronę Nowych Skoszew, bo jak mapa gminna niesie spotkamy tam kolejny dworek z XIX w.
2. Nowe Skoszewy - Wieś słynąca z dość dużego i głębokiego zbiornika wodnego, w którym wędkarze

kiedyś łowili sobie rybki, a po którym w lipcu w 2013 został suchy dół :( widoczny po lewej stronie drogi . Niestety dworku też nie znaleźliśmy. Historia Nowych Skoszew jest nieodzownie związana z sąsiednią wsią Stare Skoszewy. Dzieje osadnictwa na tych terenach sięgają początków VI wieku. Grodzisko w Skoszewach Starych jest najstarszym odkrytym w Polsce środkowej wczesnośredniowiecznym ośrodkiem administracji terenowej i wojskowej. Znamiennym faktem jest nadanie Skoszewom praw miejskich przez króla Władysława Jagiełłę w roku 1426. W połowie XVII wieku miasto wyniszczyła zaraza. Prawa miejskie odebrano Skoszewom po 1706 roku.
3. Janinów - Wieś w powiecie brzezińskim w gminie Brzeziny. Jadąc drogą do Sierżni mijamy stragany z brzoskwiniami i sady pełne kolorowych owoców na drzewach. Oprócz sadów mijamy budowę autostrady, a jednocześnie brak jest wiadunku na tej drodze co może wskazywać, że droga łącząca Sierżnię z Brzezinami zostanie za jakiś czas przerwana.
4. Sierżnia - Wieś w powiecie zgierskim w gminie Stryków. Trzeci mijany w tak krótkim czasie powiat na drodze naszej wycieczki.
5. Stare Skoszewy - Wracamy do naszego powiatu Łódzkiego Wschodniego. Pierwszą miejscowością są Stare Skoszewy, na terenie których, na wschodnim brzegu rzeki Moszczenicy, znajdują się pozostałości słowiańskiego grodziska, zamieszkanego od VI do IX wieku. Miało ono kształt elipsy, powierzchnię ok. hektara, było otoczone wałem drewniano-ziemnym o wysokości 4, szerokości podstawy 12 i długości 105 metrów, oraz fosą. U wierzchołka wału znajdowały się drewniane flanki i obronne płoty. Gród zniszczył pożar. Osada zamieszkana przez Wiślan, później przez Polan, była prawdopodobnie jednym z większych ośrodków administracji plemiennej. W latach 70. XX wieku zostały tam przeprowadzone badania archeologiczne. Obecnie grodzisko znajduje się na terenie prywatnym.
Comments