NA SYBERIĘ TYLKO PRZEZ MOSKWĘ
- dszumska75
- 19 sie 2015
- 3 minut(y) czytania

Długość trasy: 33,53 km
Stopień trudności: ***
Nawierzchnia: Przeważnie asfaltowa (2 km szutrowa)
Mijane miejscowości:
1. Plichtów - "z górki na pazurki" - przy sprzyjającym wietrze prędkość 34 km/h. Bez okularów rowerowych albo przeciwsłonecznych - nie polecam :)
2. Byszewy - daaalej z górki (powrót staramy się planować inną drogą, bo podjazd jest zawsze dużym wyzwaniem tym bardziej, że jest zazwyczaj na ostatnim -30 km odcinku wyprawy.
3. Boginia - chyba mnie już wszyscy mieszkańcy tej wsi przy głównej drodze Byszewskiej znają, a napewno ja już znam każdy dom przy tej drodze.
4. Stare Skoszewy - Swe powstanie zawdzięczają prawdopodobnie grodowi, którego ślady widoczne są w krajobrazie wsi do dziś. Usytuowany jest on ok. 650m. na południe od obecnego kościoła nad rzeką Moszczenicą. Stanowił on pierwszy w regionie łódzkim ośrodek władzy i administracji. Powstał prawdopodobnie w VI w.n.e. Na wschodnim wale grodziska usytuowany jest pomnik upamiętniający bohaterską walkę i śmierć żołnierzy poległych w czasie walk Powstania Styczniowego. Jest on dobrze widoczny z drogi Nowosolna-Stryków.Z 1386r. pochodzą pierwsze wzmianki o Skoszewach jako o włości rycerskiej. Były one wówczas siedzibą rodu Skoszewskich. W 1426r. Władysław Jagiełło nadał im prawa miejskie. Z powodu słabego rozwoju w 1702r. Skoszewy utraciły prawa miejskie. W II poł. XIX w. właścicielami dóbr byli Henryk Zdzitowiecki i Bernard Kruszyński. Na uwagę zasługuje również kościół w Skoszewach, obecnie Sanktuarium Maryjne, wybudowany na miejscu poprzedniego – spalonego w 1914r., a powstałego w 1694r. We współczesnym kościele wybudowanym w latach 1934-1936 znajduje się, słynący łaskami obraz Matki Boskiej Skoszewskiej. Na placu przykościelnym znajdują się dwa groby, które znalazły się tu ze względu na zasługi osób w nich spoczywających dla parafii Skoszewy. Jeden z nich to grób Teodora Plichty dziedzica dóbr Byszewy zm. w 1833r.Na północ od kościoła przy drodze Nowosolna - Niesułków znajduje się cmentarz rzymsko-katolicki. Cmentarz powstał ok. 1380r. Na uwagę zasługują 2 mogiły zbiorowe. Pierwsza z nich to grób 21 nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939r., natomiast w drugiej spoczywają ofiary walk religijnych z 1906r.W 1890r. wydzielono po prawej stronie Moszczenicy niewielki folwark na którym wybudowano modrzewiowy dwór. Został on spalony prawdopodobnie w trakcie działań wojennych w 1914r. Dwór, który przetrwał do czasów współczesnych został wybudowany przez F. Zdzitowskiego (zapewne syna Henryka) w latach 20-tych XXw., na wschód od poprzedniego dworku. Usytuowany jest on na wschodniej krawędzi rzeki Moszczenicy na południe od grodziska.
5. Sierżnia - Wieś w powiecie zgierskim.
6. Janinów - Wieś w powiecie brzezińskim.
7. Buczek - Wieś w powiecie brzezińskim.
8. Grzmiąca - Wieś w powiecie brzezińskim, która jest siedzibą parafii pw. Podwyższenia Krzyża

Świętego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i parafii pw. Przenajświętszego Sakramentu Kościoła Katolickiego Mariawitów. We wsi znajdują się świątynie parafialne oraz wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa - cmentarz mariawitów, znajdujący się w odległości około dwustu metrów od świątyni, położony przy drodze prowadzącej z Brzezin do Strykowa.
9. Tadzin - Wieś w powiecie brzezińskim.
10. Syberia - Cel wycieczki. Dojeżdzając do tej wsi mamy rozjazd, albo prosto, gdzie prowadzi ślepa uliczka dając nam informację, że przecież dalej niż Syberia nic już nie ma, albo skręcamy w lewo. W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich tom XI strona 732, z roku 1890 można przeczytać, że : "Syberya, wieś, folwark i osada karczmarska, powiat brzeziny, gmina Mroga Dolna, parafia Kołacinek; wieś ma 14 domów, 100 mieszkańców, 167 mórg; folwark 1 dom, 7 mieszkańców, 82 morgi; [osada] karczmarska 1 dom, 5 mieszkańców. W 1827 r. 14 domów, 85 mieszkańców. Folwark Syberya wchodzi w skład dóbr Kołacin."
11. Brzeziny - Tak naprawdę, żeby nie wjeżdzać na drogę krajową nr 72 można przejechać przez osiedle domków jednorodzinnych a następnie za cmentarzem skręcić w lewo w szutrową drogę, która poprowadzi nas do wsi Polik, którą z osobistych względów dażę ogromną sympatią.
12. Polik - Wieś w powiecie brzezińskim. Hmmmm wspomnienia.... (choć dotyczą czasów studenckich nie miały miejsca w czasach studenckich :) )
13. Teodorów - Wieś w powiecie brzezińskim.
14. Moskwa - I jesteśmy znowu w Nowosolnej. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1418 roku. Według informacji z XVI wieku Moskwa należała do rodu Skoszewskich ze Skoszew. Legenda wiąże powstanie wsi z Konstantym Plichtą, który po powrocie z wyprawy na Moskwę założył wieś o tej samej nazwie. Do spalenia dworu pod koniec XVIII wieku była ona siedzibą rodu Plichtów, którzy później przenieśli swoją siedzibę do pobliskich Byszew. Niestety obecnie z racji budowy autostrady, powrót do miejsca wyjazdu albo wiąże się z dużym nadrobieniem kilometrażu i przejazd drogą krajową nr 72, albo złamaniem przepisów i wejściem na teren budowy :(
Comments