ANTENY Z BLISKA
- dszumska75
- 17 sie 2015
- 2 minut(y) czytania

Długość trasy: 20,40 km
Poziom trudności: ****
Nawierzchnia: ok 10 km asfaltowa, ok 10 km off road
Mijane miejsca:
1. Grabina - Wielokrotnie pojawiająca się w moich trasach wieś z ogródkiem grillowym przy sklepie Grabinka - super miejsce na chwilę odpoczynku i na lody dla dzieciaków.
2. Bukowiec - Jadąc pomiędzy pięknymi i okazałymi rezydencjami dojeżdzamy do dość wyboistej, wypłukanej przez deszcze drogi, która niestety do najłatwiejszych nie należy. Niemniej jednak piękny las, przez który owa droga wiedzie, robi na tyle pozytywne wrażenie, że dość szybko udaje nam się dojechać na pierwsze wzniesienie. Skręcając w lewo dojedziemy do terenów dawnej radzieckiej stacji łącznościowej, a prawdopodobnie także radiolokacyjnej, od której pochodzi nazwa wzgórza "Radary". Niestety dziś po tej bazie znajdującej się w lesie na końcu drogi z płyt nie zostało już nic. Jeszcze do niedawna na tyłach zabudowań zachowały się pamiątkowe napisy wykonane przez radzieckich żołnierzy, a na betonowej podstawie anteny wykuty był obrazek przedstawiający hełm, karabin i kwiaty – prawdopodobnie stworzony przez garnizon opuszczający bazę. W 2007 były jeszcze widoczne kolory, którymi go wypełniono. Dziś wszystko zostało zrównane z ziemią. :(

3. Dąbrowa - Cel wyprawy - a mianowicie najwyższej położony punkt PKWŁ a także całych Wzniesień Południowomazowieckich- 284,1 m n.p.m. Stok północny, którym wjeżdzaliśmy na górę (od strony Dąbrowy) jest zdecydowanie większym wyzwaniem rowerowym, niż stok południowy ten od strony Łodzi, który jest bardzo łagodny. Dla niewprawionych w boju polecam zatem pokonanie trasy w odwrotnym kierunku. Na szczycie znajduje się telewizyjna stacja przekaźnikowa z licznymi antenami. Ta stacja przekaźnikowa bardzo często jest mylona z dawną radziecką stacją łącznościową, która niestety już została zburzona.
4. Kopanka - W nagrodę za zdobycie dwóch najwyższych wzniesień - dłuuugi zjazd w dół przez wieś Kopanka. Chwila bez pedałowania i już na głównym skrzyżowaniu w Kalonce jedziemy prosto.
5. Kalonka - Kto z mieszkańców naszej gminy nie zna tej miejscowości? :)
6. Dąbrówka - Wieś na terenie gminy Nowosolna o dość rozproszonej zabudowie z dużą ilością terenów rolniczych. Zazwyczaj jak już na swojej drodze spotykamy zabudowę jednorodzinną to są to duże - kilkusetmetrowe rezydencje z pięknie zadbanymi ogródkami.
7. Borki - Niesołecka wieś na terenie gminy Nowosolna z dużą ilością domków letniskowych i terenów leśnych.
8. Stary Imielnik - Wjeżdzamy na drogę asfaltową. Zwarta zabudowa, standardowe jednorodzinne domki i nagle po prawej stronie .... odbiegający od reszty domek w angielskim stylu - przepiękny :) - ale to chyba już Dobieszków.
9. Dobieszków - ...i nasza ulubiona droga na terenie Rezerwatu

Przyrody Struga Dobieszkowska. Jak zawsze ambitnie pokonujemy wjazd na stromy stok o wysokości ok.190 metrów aby ze wsi Dobieszków w gminie Stryków przejechać do wsi Dobieszków w gminie Nowosolna. Akurat podczas tej wyprawy spotkała nas dodatkowa atrakcja - przewrócone drzewo, przez które trzeba było przenosić rowery.
10. Niecki - Podobno dopiero całkiem niedawno wieś ta dorobiła się własnej tablicy informacyjnej. Wcześniej jedynie po adresach na domach można było się zorientować czy jesteśmy już w Kalonce, czy jeszcze nie.
11. Kalonka - Po raz kolejny wjeżdzamy to tej wsi. Po prawej stronie, w dość szybkim tempie mijamy parafię Ojca Pio a na zielonym terenie wokół ołtarza i domu parafialnego, znajdują się plenerowe stacje drogi krzyżowej.
Comments