NAD ZALEW NAD MOSZCZENICĄ
- dszumska75
- 12 lip 2015
- 3 minut(y) czytania

Długość trasy: 24,98 km
Stopień trudności: **
Nawierzchnia: Asfaltowa
Mijane miejsca:
1. Plichtów - Miejsce wielokrotnie przeze mnie mijane a przede wszystkim nasz Dom Kultury (nie mylić ze świetlicą środowiskową) o wdzięcznej nazwie GPCKiE. Podobno (jak podaje redacja portalu "Co U Nas"- cyt. "jest to kolejny bubel zbudowany przez wójta Bystrońskiego. Bardzo drogi bubel – nie dość, że dużo kosztowało wybudowanie go, to ledwo ukończony, już wymaga kosztownych remontów.Najpoważniejsze wady budynku wynikają z błędów projektowych.". Będąc w okolicy warto wyrobić sobie własne zdanie oglądając budynek wybudowany w 2011 z bliska.
2. Byszewy - Najstarsze zapisy archiwalne na temat wsi Byszewy pochodzą z 1391 r. Właścicielami Byszew byli przez długi czas członkowie rodziny Plichtów. Dwór w Byszewach, o którym już kilku krotnie pisałam został zbudowany pod koniec XVIIIw. przez Teodora Plichtę. Miejsce to związane jest z postacią Jarosława Iwaszkiewicza. Pisarz przyjechał tu po raz pierwszy w 1911r. w charakterze korepetytora. Później wielokrotnie odwiedzał to miejsce opisując je z wielkim sentymentem min. w „Książce moich wspomnień” i in. Po wojnie w dworku mieściła się najpierw szkoła, później gospodarował tu Urząd Bezpieczeństwa, a budynek zamieszkiwali jeńcy niemieccy. Kolejnym użytkownikiem było Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR). W latach 1978-1982 we dworze przeprowadzono kapitalny remont.
3. Boginia - Przepiękna i malownicza wieś a szczególnie jej część biegnąca wzdłuż rzeki Moszczenicy (chyba :) - próbowałam kiedyś zapytać okolicznego mieszkańca jak nazywa się ta rzeczka, ale chyba nie był to rdzenny mieszkaniec bo również nie był do końca zorientowany )
4. Stare Skorzewy - Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1386 roku. Skoszewy były wówczas własnością rodu Skoszewskich. W wybudowanym w latach 1934-1936, na miejscu spalonego w 1934 roku, neobarokowym kościele (od 2002 r. sanktuarium) pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP (wezwanie historyczne, przywrócone w 1998 roku) i św. Barbary znajduje się łaskami słynący obraz Matki Boskiej Skoszewskiej. Jest to kopia cudownego obrazu, który spłonął wraz z kościołem 3 czerwca 1934 r.
5. Bartolin - No i wjeżdzamy do gminy Stryków. Trasa biegnąca do Strykowa przez Barlolin, Warszewice i Cesarkę to jeden z moich ulubionych odcinków. Mały ruch samochodowy, praktycznie nieodczywalne wzniesienia no i jakk wszędzie - piękne krajobrazy.
6. Warszewice - W okolicy znajduje się dawny cmentarz ewangelicki położony jest w widłach dwóch wiejskich dróg, dość trudny – wbrew pozorom – do odnalezienia. Otoczony był niegdyś w części murem ceglanym, a w części murem z polnych kamieni. Na samym cmentarzu udało się odnaleźć tylko dwa groby obramowane betonowymi ramami bez tablic z inskrypcjami. Eduard Kneifel w pracy o parafii luterańskiej w Brzezinach podaje, że niemieccy osadnicy dostali w ramach umowy podpisanej 20 czerwca 1840 r. z właścicielem gruntów Ignacym Zaleskim 1 morgę ziemi (ok. 0,56 h) na cmentarz. Pisze również, że nekropolię ogrodzono w 1852 r., a w skład jej zarządu (stan na 1899 r.) wchodzili: Johann Francmann i Johann Sonnenberg.

7. Cesarka - Równie urokliwa wieś, którą polecam przejechać rowerem w całości. Oprócz domków letniskowych i całorocznych po lewej stronie będziemy mijać świeżą budowę ośrodka wczasowo-rekreacyjnego - będzie fajne miejsce na konferencję :)
8. Stryków - Każdy zna :)
9. Borchówka - wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim, w gminie Nowosolna, na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.
10. Kalonka - Na terenie wsi funkcjonuje Uczniowski Parafialny Klub SportowyBula-Kalonka Łódź. UPKS Bula-Kalonka należy do najstarszych i najliczniejszych klubów petanque w Polsce. 13 listopada 2009 miało miejsce otwarcie budynku klubowego z krytym bulodromem w Kalonce, który mijamy przy krańcówce linii autobusu 88.
11. Grabina - przejeżdzałam przez tę wieś autem setki razy z pracy, do pracy, do sklepu itp. I dopiero ostatnio jadąc rowerem zwróciłam uwagę na mały niepozorny zadbany domek, w którym mieści się Rodzinny dom opieki seniora. Jakby nie rower to bym nawet nie wiedziała, że w okolicy jest miejsce gdzie na starość będą mogły mnie dzieci podrzucić :)
12. Janów - co tu dużo pisać - dwa zakręty, trochę z górki i ..... sprawdzenie swoich mięśni. Dobrze, że nie ma możliwości się rozpędzić bo dojeżdzamy do najbardziej ruchliwej na tej trasie drogi - ul. Byszewskiej
Comentarios